Chiller Grubu Ses Yalıtımı İzolasyonu

Chiller Soğutma Grubu Nedir?

Kondenser ve evaporatör hacimlerinden oluşan chiller soğutma grubu sistemi ana ekipmanıdır.

CHILLER GRUBU SES YALITIMI – CHILLER GRUBU SES İZOLASYONU

Chiller grupları , Soğutma grupları ve soğutma kuleleri çok yaygın bir gürültü problemi kaynağıdır. Ne yazık ki, maliyetli olan ve sistem verimliliğini düşürebilen etkisiz ses yalıtımı , ses izolasyonu önlemlerinin kurulması da yaygındır. En iyi gürültü azaltma yöntemini belirlemek için basit bir süreç vardır. Chiller ses yalıtımı , her biri kendi özelliklerine ve her biri farklı bir optimum susturma çözümüne sahip 3 tipik gürültü kaynağının gürültü birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Orta -yüksek frekanslı hava gürültüsüne neden olan kompresör kısımları , fan kısımlarından gelen düşük ve orta frekanslı gürültü ve hava sürkilasyonu nedeni ile düşük frekans aralıklarında gürültü kaynağı uğultu oluşturmaktadırlar.

Chiller grupları , soğutma grupları ve soğutma kuleleri çalışma prensipleri gereği havaya ihtiyaçları vardır. Bu doğrultuda yapılacak ses yalıtımı , ses izolasyonu uygulaması cihazların hava sürkilasyonunu etkilemeden yapılması gerekmektedir. Mevcut chiller gruplarının konumu , gürültüden rahatsız olan bölgeye uzaklığı , gürültü oranı ve hangi frekans aralığında çalıştığı tespit edilerek uygulamalarımız netleştirilecek , projelendirilecek ve montajı gerçekleştirilecektir.

Yapılmasını öngördüğümüz uygulamalarda cihazların hava almasını sağlamak için akustik menfez , akustik panjur , hava sürkilasyon damperleri veya ses yalıtımlı hava kanalları kullanılacaktır. Bakım onarım ve müdehaleyi engellememesi için çeşitli bölgelerine ses yalıtımlı kapılar , akustik kapılar monte edilmelidir.

CHILLER GRUBU SES İZOLASYONU – CHILLER GRUBU SES YALITIMI NASIL YAPILIR

Hava ve su soğutmalı chiller grupları için kullanılacak olan ses yalıtım malzemelerin tamamı a2 belgeli alev ilerletmeyen ürünler kullanılmalıdır. Kullanılacak ses izolasyon malzemesi , yankılanmayı önleyen ve gürültüyü absorbe eden ürünler olmalıdır. Açık alana tüm doğa koşullarına ve mevsim şartlarına uygun olmalıdır. Bakım onarım ve müdehaleyi engellememeli , gelen taleplere göre kolay sökülebilir sistem olmalıdır. Görselliğin önemli olan yerlerde istenilen renge boyanacak unsurdaki ürünler kullanılmalıdır. Cihazların hiçbir şekilde doğal çalışmasını ve performansını etkilemeyecek şekilde dizayn edilmelidir ve bu doğrultuda projelendirilmelidir.

Chiller grubu , soğutma grubu için firmamız tarafından yapılacak uygulamalar ; ses yalıtım kabini sistemi , gürültü bariyeri ses bariyeri sistemi , akustik susturucu sistemi , kompresör ses yalıtımı uygulamaları ve fan jet fan ses yalıtım sistmleri uygulanarak mevcut gürültü çevre ve şehircilik bakanlığı standartlarına uygun hale getirilmesi firmamızın asıl prensibi olup , minimum maliyetle maksimum fayda ilkesi ile çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Bina otomasyonuna paralel calışarak soğutma yükü ihtiyacı kadarı ile devreye girer ve çıkar. Yaz ve kış olarak manuel veya otomatik devreye alma opsiyonu vardır.

Kondenser hacminin ayrıca dizayn edilerek çatıya konduğu uygulamaları veya ekipmanın direkt üstünde istenen imalatları mevcuttur. Bina soğutma yükü ihtiyacına göre hacmi değişir. Bulunduğu mekanda, ayaklarının basacağı hacime betonarme ‘yüzer’ kaide yapmak gereklidir.

Chiller Soğutma Grubu

Sistemden kısaca bahsetmek gerekirse; chiller içindeki suyu çeviren pompa grubu olur. Bu pompa grubundan, ana sisteme basma kollektörüne (pompalarına) besleme alınır. Sisteme soğuk su basılır. Hat sonlarındaki ‘fan-coil’ cihazlarına soğutulmuş su gider.

Fan-coil cihazları mekanı soğuturken, soğutulmuş su nispeten ısınır ve chiller devresine geri döner. Dönüş kollektörüne dönen su ayrıca bir by-pass hattı ile chiller devresine getirilir ve yeniden soğutulur.

Isınmış ve soğumuş su arasındaki fark, sistemin çalışma sıcaklığı değişken olmakla birlikte örneğin, 7 ve 12 derece gibidir.

Chiller cihazları, endüstriyel amaçla soğutma yapılması gereken tüm teçhizat ve ekipmanların soğutulmasında kullanılan ve bu alanda dünya standardını oluşturan bir soğutucu ünitedir.

Chiller cihazları, iki ana gruba ayrılır;

1. Hava Soğutmalı Chiller Cihazları

2. Su Soğutmalı Chiller Cihazları

Chiller Sistemler Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibi termodinamik soğutma çevrimi ile aynıdır. Yani kompresör, genleşme vanası, evaporatör ve kondanserden meydana gelmektedir. Kompresörde sıkıştırılan, ısınan gaz önce kondanserde soğutulmaktadır. Bu sayede ortama ısı aktarılmış olur. Sonrasında gaz genleşme vanasından geçer. Bu nedenle sıcaklık düşer ayrıca sıvı hale gelir.

Evaporatörden geçmesi sırasında soğutulması istenen sıvının üstünden ısıyı çeker, alçak basınçta gaz halinde kompresöre yönelir. Bu durumda yeniden sıkıştırılmış olur. Çevrim durumu bu şekilde daimi olarak sürer.

Çalışma Sistemi

Kompresörde sıkıştırılan ve yüksek sıcaklıkta olan gaz halindeki soğutucu akışkan önce kondansere aktarılır. Hava kaynaklı chillerin üzerinde bulunan fanlar ile batarya üstünde hava akışı sağlanır. Bu sayede ısı transferi gerçekleşmiş, gaz üstündeki ısı havaya aktarılmış olur. Bu tip soğutma grubu sistemleri hava soğutmalı chiller olarak bilinir.

Özellikleri;

En ekonomik çalışma sistemi sunar.

Aşırı soğuklarda bile çalışabilmektedir.

Elektrik fatura tutarlarını düşürür.

Yüksek basınç durumlarına karşı kendini koruyabilen özelliktedir.

Yüksek enerji verimliliği sağlar.

En iyi sonucun elde edilmesine yardımcı olur.

Akıllı kontrol sistemi bulunmaktadır.

Bakım gibi uygulamaları kolaydır.

Teklif Al