Chiller Soğutma Grubu

Chiller Soğutma Grubu Nedir?

Kondenser ve evaporatör hacimlerinden oluşan chiller soğutma grubu sistemi ana ekipmanıdır.

Bina otomasyonuna paralel calışarak soğutma yükü ihtiyacı kadarı ile devreye girer ve çıkar. Yaz ve kış olarak manuel veya otomatik devreye alma opsiyonu vardır.

Kondenser hacminin ayrıca dizayn edilerek çatıya konduğu uygulamaları veya ekipmanın direkt üstünde istenen imalatları mevcuttur. Bina soğutma yükü ihtiyacına göre hacmi değişir. Bulunduğu mekanda, ayaklarının basacağı hacime betonarme ‘yüzer’ kaide yapmak gereklidir.

Chiller Soğutma Grubu

Sistemden kısaca bahsetmek gerekirse; chiller içindeki suyu çeviren pompa grubu olur. Bu pompa grubundan, ana sisteme basma kollektörüne (pompalarına) besleme alınır. Sisteme soğuk su basılır. Hat sonlarındaki ‘fan-coil’ cihazlarına soğutulmuş su gider.

Fan-coil cihazları mekanı soğuturken, soğutulmuş su nispeten ısınır ve chiller devresine geri döner. Dönüş kollektörüne dönen su ayrıca bir by-pass hattı ile chiller devresine getirilir ve yeniden soğutulur.

Isınmış ve soğumuş su arasındaki fark, sistemin çalışma sıcaklığı değişken olmakla birlikte örneğin, 7 ve 12 derece gibidir.

Chiller cihazları, endüstriyel amaçla soğutma yapılması gereken tüm teçhizat ve ekipmanların soğutulmasında kullanılan ve bu alanda dünya standardını oluşturan bir soğutucu ünitedir.

Chiller cihazları, iki ana gruba ayrılır;

1. Hava Soğutmalı Chiller Cihazları

2. Su Soğutmalı Chiller Cihazları

Chiller Sistemler Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibi termodinamik soğutma çevrimi ile aynıdır. Yani kompresör, genleşme vanası, evaporatör ve kondanserden meydana gelmektedir. Kompresörde sıkıştırılan, ısınan gaz önce kondanserde soğutulmaktadır. Bu sayede ortama ısı aktarılmış olur. Sonrasında gaz genleşme vanasından geçer. Bu nedenle sıcaklık düşer ayrıca sıvı hale gelir.

Evaporatörden geçmesi sırasında soğutulması istenen sıvının üstünden ısıyı çeker, alçak basınçta gaz halinde kompresöre yönelir. Bu durumda yeniden sıkıştırılmış olur. Çevrim durumu bu şekilde daimi olarak sürer.

Çalışma Sistemi

Kompresörde sıkıştırılan ve yüksek sıcaklıkta olan gaz halindeki soğutucu akışkan önce kondansere aktarılır. Hava kaynaklı chillerin üzerinde bulunan fanlar ile batarya üstünde hava akışı sağlanır. Bu sayede ısı transferi gerçekleşmiş, gaz üstündeki ısı havaya aktarılmış olur. Bu tip soğutma grubu sistemleri hava soğutmalı chiller olarak bilinir.

Özellikleri;

En ekonomik çalışma sistemi sunar.

Aşırı soğuklarda bile çalışabilmektedir.

Elektrik fatura tutarlarını düşürür.

Yüksek basınç durumlarına karşı kendini koruyabilen özelliktedir.

Yüksek enerji verimliliği sağlar.

En iyi sonucun elde edilmesine yardımcı olur.

Akıllı kontrol sistemi bulunmaktadır.

Bakım gibi uygulamaları kolaydır.

Teklif Al