Soğutma Grubu

Soğutma Grubu Nedir?

Çoğu zaman İngilizce karşılığı olan chiller olarak adlandırılan soğutma grubu, aslen ısıyı bir kaynaktan alıp başka bir kaynağa transfer edebilen cihazlardır. Çalışma prensipleri termodinamikteki bilinen soğutma çevrimidir.

Temel olarak kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşur. Kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz kondanserde soğutulur böylece ortama ısı atılmış olur. Daha sonra genleşme vanasından geçen gazın basıncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır.

Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı alır alçak basınçta gaz olarak kompresöre gelir, yeniden sıkıştırılır. Çevrim bu şekilde sürekli devam eder.

Soğutma Grubu

Soğutma Grubu Çeşitleri

Kullanacağınız mekâna göre dört farklı soğutma sistemi dış ünitesi bulunmaktadır.

1. Merkezi Soğutma Sistemleri, tek bir dış üniteye bağlı çoklu iç ünitelerden meydana gelen bu sistem, maksimum enerji tasarrufuyla birden fazla kullanıcıya hitap eden büyük çaplı binaların iklimlendirilmesinde kullanılır.

2. Rooftop Soğutma Sistemleri, dış ve iç ünitelerin bir araya toplanmasıyla oluşan bu sistem, büyük hacimli ticari binalarda, sinema salonlarında, restoranlarda ve endüstriyel üretim yapılan sahalarda kullanılmaktadır.

3. Chiller Soğutma Sistemleri, bir dış üniteden çıkan akışkan gazın iç ünitelere aktarılması prensibine dayanarak çalışır. Gelişmiş teknolojisi ve yüksek performans gücüyle genelde ilaç ve kimyasal madde imalatı yapan fabrikalarda kullanılır.

4. VRV-VRF Soğutma Sistemleri, değişken soğutucu hacim anlamına gelmektedir. Maksimum enerji tasarrufuyla kullanıcı konforunu gözeterek çalışan bu sistem tüm iç üniteleri tek bir merkezden kontrol ederek soğutma yapmaktadır. VRF-VRV Soğutma Sistemleri okul, hastane, üniversite, sinema salonu, konferans salonu ve valilik binası gibi yapılarda kullanılmaktadır.

Soğutma Sistemleri Çeşitleri Nerelerde Kullanılır?

Soğutma sistemleri çeşitleri günlük hayatta her alanda kullanılmaktadır.

Et kesim ve depolama fabrikalarında

Et ve et ürünleri imalathanelerinde

Süt ve süt ürünleri imalathanelerinde

Pasta ve tatlı imalathanelerinde

Dondurma fabrikalarında,

Alışveriş merkezi reyonlarında

Market reyonlarında,

Şarküteri reyonlarında,

Cafe ve restoran reyonlarında,

Pastahane tatlı reyonlarında,

Kimyasal madde imalathanelerinde,

İlaç endüstrisinde,

Otel mutfaklarında,

Hastane laboratuvarlarında,

Metal döküm fabrikalarında

Uçak, tren gibi uzun yol araçları kilerinde

Gıda üretim tesislerinde kullanılmaktadır.

Teklif Al