Jeneratör Ses Yalıtım

Jeneratör ses izolasyonu, gürültü kirliliğini önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde jeneratör odası ses yalıtımı sağlanır. Güriz İzolasyon, profesyonel kadrosu ile jeneratör odası ses izolasyonu hizmeti sağlamaktadır. Her çeşit ses yalıtım hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Jeneratör Ses İzolasyonu

Ses Yalıtımı Jeneratör
Jeneratör Ses Yalıtımı

Günümüzde birçok endüstriyel kurum ve kuruluşlarda , okul , hastane , otel, avm, banka gibi sektörlerde bulunan ve olmazsa olmaz cihazlardan biri jeneratör. Enerji kesintilerde mevcut işlevlerin devamı için devreye giren jeneratörlerin kendine has gürültü seviyesi oldukça yüksek olmakta ve çevreyi rahatsız edici boyutlara ulaşmaktadır. Jeneratörler bu gibi durumlarda ses yalıtımına , ses izolasyona , akustik kaplamaya , oda içerisinde veya oda dışarısında ise ses yalıtım kabinine alınarak gürültü istenilen seviyelere düşürülebilmektedir. Uygulamalarımızın asıl amacı jeneratör odası ses yalıtımı yapılırken cihazların performans kayıplarını minimuma indirmektir. Bu işin profesyonelliği de buradadır. Mevcut gürültü oranına ve rahatsız olan bölgelere uzaklığı doğrultusunda izolasyonumuzu , oda içerisinde ise akustik uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Bu doğrultuda gürültüyü en düşük seviyelere düşüren firma olduğumuzu gururla belirtmek isteriz.

Jeneratörlerin Sesi Nasıl Azaltılır?

Jeneratörlerin Sesi Nasıl Azaltılır?
Jeneratörlerin Sesi Nasıl Azaltılır?

Jeneratörler mekanik cihazlar olup farklı materyallerin birleşiminden dolayı genellikle farklı frekanslarda çalışır Bu çalışma ekipmanları, gürültünün bitişik gürültüye duyarlı odalara ve hacimlere doğrudan veya dolaylı olarak aktarılmasına neden olur. Sonuç olarak , gürültüye duyarlı bu odalarda uygun bir ses seviyesi sağlamak için gürültü kontrol eylemleri kaynak ile alıcı arasındaki elemanlardan (duvarlar, döşeme ve tavan) önce kaynağında ses yalıtım sistemi yapılmalıdır. Analiz edinilen ses seviyesi ve frekans aralığı, gürültü kontrolü ve titreşim kontrolü ile ilgili akustik performanslar belirlenir. Jeneratör ses yalıtımı nasıl yapılır sorusu, öncelikle sesin darbe (titreşim) veya cihazın kendi sesimi olup olmadığı çok iyi analiz ve tespit edilmelidir. Günümüzde, tüm endüstriyel kurum ve kuruluşlarda, okul, hastane, otel, avm, banka gibi sektörlerde , residence, binalarda bulunan teknolojik cihazlar arasında en çok kullanılan olan olmazsa olmaz cihazlardan biri jeneratördür. Enerji kesintilerde mevcut işlevlerin devamı için devreye giren jeneratörlerin kendine has gürültü seviyesi oldukça yüksek olmakta ve çevreyi rahatsız edici boyutlara ulaşmaktadır. Jeneratörler bu gibi durumlarda ses yalıtımına, ses izolasyonuna , akustik kaplamaya, konumuna göre oda içerisinde veya oda dışarısında ise ses yalıtım ses yalıtım sistemleri uygulanarak gürültü istenilen seviyelere düşürülebilmektedir. Jeneratör ses yalıtımı aynı zamanda akustik izolasyon için de önemlidir.

Uygulamalarımızın asıl amacı gerek açık alandaki jeneratör gerekse oda içerisindeki jeneratörlere ses yalıtımı yapılırken cihazların performans kayıplarını minimuma indirmek, doğal çalışmasını, performansını düşürmeden mevcut ses seviyelerini istenilen seciyelere düşürmektir. Bu işin uzmanlığı buradadır. Sistemlerimizi jeneratörlerin gürültü oranına ve frekans aralığına, rahatsız olan bölgelere uzaklığına göre hesaplamalarımızı yaparak tespit etmekteyiz. Bu doğrultuda gürültüyü en düşük seviyelere düşüren firma olduğumuzu gururla belirtmek isteriz.

Jeneratör Odası Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Jeneratör Odası Ses İzolasyonu
Jeneratör Odası Ses İzolasyonu

Jeneratör odası ses yalıtımı uygulamalarımızda gürültü, duvarlarda ve tavanda Akustik kaplama sağlayarak kontrol edilir. Kaplamalar belirttiğimiz gibi jeneratörün gürültü seviyesine ve frekans aralığına göre tespit edilmektedir. Bu sayede estetik görünüm sağlar. Jeneratör odasında bulunan tüm sıradan kapılar ve kepenkler, ses geçirmez kapılara ve kepenklere dönüştürülecektir. Uygun havalandırma sistemi, motorun aşırı ısınmaması için maksimum hava girişine izin verecek şekilde tasarlanarak uygulamalarımız yapılmaktadır. Doğru havalandırma için gerekli boyut ve sayıda boşluklar bırakılacak ve tabii ki bu boşluklardan gürültü çıkmaması için akustik panjur ve akustik menfezlerle ses yalıtımlı kanallar sağlanarak uygulamalarımız sonuçlandırılır.

Jeneratör Odası Ses İzolasyonu Yapım Aşamaları

  • Bir jeneratör odasında tesirli bir ses izolasyonu gerçekleştirilebilmesi için yapılması şart olan ilk iş, jeneratör kuralının yüzer döşeme olarak inşa edilmesidir. Yüzer döşeme, betonarme plaka (kural) ile betonarme döşeme arasında 60 mm. kalınlığında hafif polietilen köpük levha yerleştirilerek yapılır.
  • Ekstrüde polietilen köpükler, gri renkte olacak ve farklı firmalarca hafif polietilen köpük biçiminde olacak şekilde üretimi olan levhalar üst taraftan gelen darbeleri amortisör gibi davranarak emile eder ve sesin alt tabakaya geçmesini engeller. Ayrı olarak, kapalı hücre yapısı sayesinde bu levhalar ıslanmaz, basınca dayanıklıdır.
  • Derz mastiğinin çatlama olmadan çalışması için dolgunun derinliği derz derinliğinin yarısı civarında olmalıdır. Dolgu fitili çapı, derz genişliğinden %30 daha kalın seçilmelidir. Polietilen dolgu fitili, mastik yüzeye yapışmamakta ve derz içinde ayrı bir şekilde çalışırlar. Böylelikle hem fazla mastik tüketimi önlenmiş hem de daha uzun ömürlü derz dolgusu yapılmış olur.
  • Mastik ve polietilen dolgu fitili sıvının derz boşluğuna akmasını jeneratörün kapı aralayacağı titreşimlerin engellenmesine, makine kullanım ömrünün daha da uzun uzadıya olmasını sağlar, bakım giderlerini azaltan titreşim tedbire levhalar, kullanılır.

Jeneratör Ses Yalıtımı Nasıl Yapılmaktadır?

Jeneratör Ses Yalıtım yapılırken alt ve üst tabakaları kauçuktan, orta kısmı ise tabii mantardan üretilmekte olan titreşim tedbire levhalarının, makinelere, her ayağına 25 mm taşacak biçimde konumlandırılması yükün dağıtılması açısından uygun olacaktır.

Gürültülü ve aşırı sesli ortamlarda, jeneratör odaları gibi, salt surette akustik önlemler dahilinde gürültü düzeyi düşürülmeli ve yankılanmalar azaltılmalıdır. Akustik tedbir olarak iç yüzeylerde ses emici malzemeler kullanılmalıdır.

Jeneratör odası ses yalıtımında, ses köprüleri olmaması için ve plastik başı olan dübeller ile 50 mm çapındaki taş yünü ile birlikte tuğla duvar üzerine kurulur. Plastik başlı dübellerin yansımaya kapı aralamaması için açıkta kalan yüzeyleri yanmaz akustik köpüklerle (NFAF) kaplanmalıdır. 

Bulunan yapı kapısının ve panjur kanatları da hava akışına engel olmayacak bir biçimde rahatlıkla kesilip şekil verilebilir hale gelir, su ve yağ geçirimsiz olması, kir ve tozdan etkilenmemesi hasebiyle minimum 10 mm kalınlığı olması lazım yanmaz akustik köpük ile kaplanmalıdır.

Kapı düz yüzeyinin yanmaz akustik köpüklerle jeneratör ses yalıtımı olması da ses yalıtımlıda daha da tesirli olacaktır. Jeneratör havalandırma boruları, tuğla duvar geçişlerinde, yüksek sıcaklığa dayanıklı olması hasebiyle taş yünü ile kaplamalıdır.  

Teklif Al