Gürültü Kontrolü

Alt Menuler

Gürültü kontrolü ile ilgili genel bilgi ve gürültüyü kontrol altına almak konu ile ilgili bilgi vereceğiz.

Endüstriyel işletmelerde var olan araçların alana getirdiği gürültü, o işyerinde çalışanlar için ciddi bir mesele oluşturmaktadır. Gürültülü çalışma ortamlarında gürültünün en aza inmesi, kontrol edilebilmesi ve personeller için zarar veren olmaktan çıkartılması için kullanılan bazı kontrol püf noktaları bulunmaktadır.

Bu metotlar içerisinde daha etkili olanları, gürültünün kaynağına ve dağılma alanlarında kontrolünü sağlayan mühendislik metotlarıdır.

Gürültü Kontrolü

Bu metotların uygulanmasında teknik ekibe ihtiyaç duyulması ve göreceli olarak ek fiyatlara kapı aralaması, patronların bu uygulamalardan uzak durmasına kapı aralamaktadır.

Bunun neticesi olarak da çalışanlar gürültünün zarar veren tesirleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu işler içerisinde gürültü kontrolü seviyesinin çalışmakta olan personelleri rahatsız ettiği için bir şirkette gürültü haritaları yapılandırma üstüne bir uygulama ve daha sonra uygulama ise iş ortamındaki revizyon faaliyetleri kontrol edilmelidir.

Gürültü haritası oluşturulurken analitik proses metotlarından istifade edilerek ve bir bilgisayar programı eşliğinde eş gürültü eğrileri çizilerek makinaların bulunduğu bölgelere gürültünün kaynak tespiti yapılmış olup ve sonrasındaki iyileştirme faaliyetleri belirlenmiştir.

Gürültü Kontrol Yolları

Gürültünün çıkaracağı negatif etkilerini yok etmek ya da bu konu hakkında yapılandırılmış olması gereken seviyeleri gelmesi için kullanışlı yollar geliştirmek, bir başka deyişle gürültü kontrol yolları geliştirmek ve uygulamak endüstriciler için bir gereklilik haline gelmiştir.

Teklif Al